Karel na Hrad

Autor: gabo burdej | 18.1.2013 o 1:19 | (upravené 18.1.2013 o 10:30) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  366x

Nemám žiadne právo posudzovať, hodnotiť, alebo na niečo poukazovať. Je to iba moja subjektívna reakcia. Teda, snažím sa písať, i keď neviem, ako veľmi bol tento blog zaťažený textami o predvolebnej kampani, a teraz bojom dvoch prezidentských kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola o hlavu, ktorá bude vládnuť českému ľudu z pražského hradu.

V Českej republike som prežil 12 - dosť podstatných - rokov môjho života. Sú politicky - i keď z mojej strany nijak - spojené s osobou prezidenta Václava Klausa. Jeden z mnohých článkov na mojom blogu v tomto priestore spomína i jeho. /nájdete ho? :-?/

Po mnohých rokoch, pán prezident, ale i ja, v otázkach týkajúcich sa EÚ, sme nezostali konzistentní. Prezidentove vetá, sa nejasnou rečou snažili vyjadriť jasnosť a zásadnosť postojov hlavy štátu. Ale nakoniec ich podpísanie nezaznamenali ani víťazstvo, ani posun vo vnútroštátnej, žiaľ ani v zahraničnej politike ČR, zvlášť tej, týkajúcej sa vzťahu predstaviteľa, ale i ostatných zákonodarných zborov ČR. Prezident Klaus - ako sa v čechách hovorí - si „honil vlastní triko". Nakoniec, okrem jedného, podpísal všetko, čo od neho Únia žiadala... Nedá sa mu uprieť snaha a vôľa mať svoj názor. Porovnávať ho s prezidentom SR ani nie je nutné, sú to dva nezrovnateľné svety... To ale nechávam teraz stranou. Odchádzajúci prezident ČR V. Klaus sa včera vyjadril, a podporil prezidentského kandidáta M. Zemana.

Pri včerajšej televíznej debate víťazov prvého kola, /samozrejme okrem iného, a tak ako správne poznamenal M. Zeman, že liška si vždy líže svůj ocas/ bolo jasne deklarované zo strany K. Schwarzenberga o tom, čo sa odohrávalo v čase a po ňom, keď vznikla tzv. „opoziční smlouva" medzi ČSSD a ODS. Nemusím pripomínať, kto vtedy stál na čele týchto strán. Čo je za vyjadrením V. Klausa? Možno iba jednoduchá politická-mocenská-rukarukumyjúca pragmatika, vo vedomí budúcnosti pre toho, kto môže vládnuť. Stojí Vám to za to odchadzájúci pán prezident!?

O čo mu ide môžme polemizovať...

Ale k meritu veci, prečo Vás vôbec obťažujem v tomto priestore svojimi subjektívnymi úvahami.

Nedalo mi nereagovať. S očakávaním som sledoval - ale priznám sa - až výsledky prvého kola prezidentskej voľby v ČR. Predtým nebolo viac času, len okrajovo. Iba zo štatistík ktoré ponúkali média, iba zo slov známych z druhej strany rieky Moravy, bolo nie príliš jasné, že pôjde o bitku, do ktorej v druhom kole pravdepodobne vstúpia: Miloš Zeman a Jan Fišer. V minulú sobotu, symbolicky pre tento čas voľby, ma navštívili priatelia z Krucemburku. V piatok odvolili, každý iného kandidáta. Neviem ako to bude teraz... Niekedy okolo dvadsiatej hodiny sme zisťovali výsledky. Prekvapenie bolo poznateľné na našich reakciách, i verbálnych prejavoch.

„Karel" úžasnou dôverou milióna prekvapil...! Neviem ako to dopadne potom, ale už toto je jeho veľké víťazstvo!

A vlastne... Dnes ma pri debate úplne dostal a opätovne získal. Prečo?

M. Zeman - pretože on inak ani nevie - skoro v každej svojej odpovedi útočil na svojho súpera /tak ako na jeho osobu v predvolebnom boji, bývalý spolustraník J. Dienstbier ml./ jazykom primítíva, ktorý z jeho pozície v tomto súboji nemusel vôbec použiť. A jeho bonmoty sa akosi strácali, či preto, že neboli vyrieknuté v dymovej clone hospody na Vysočine? Ďalej chudácky a stály útok na Karlov problém s výslovnosťou, už asi nikoho nezaujme. Ani reagovanie na jeho štátnu príšlusnosť. Nejdem sa vracať k celej debate, ale podstatné /a predtým dávno/ je toto: Zeman je už len ambiciózny dôchodca z Vysočiny, oslovujúci i keď nanaprieč republikou. Žiaľ, pre jeho voličov, dôchodca, ktorý dokáže už len re-agovať. Agovať žiaľ už nie!

Zato Karel svojimi postojmi v priebehu času, ktorý ho dokážem vnímať, /teda 20 rokov/ predtým len z počutia, nie je a nebol ten, kto si „honí" svoj kniežací kabát, či vestu len preto, aby dosiahol akejsi méty. On svojimi postojmi, tým o čom iní nevedia - on sa tým nechváli - pracoval ďaleko viac v boji proti komunizmu, i keď musel hľadieť, nie básnicky povedané cez prizmu, ale naturálne cez realitu ostnatého drátu.

To množstvo „čecháčkov" o ktorých sa nebál hovoriť ani prezident Havel, by si dnes malo položiť prst na ústa a zamyslieť sa... Ale... Žiaľ, priemernému občanovi Českej republiky stačí: pivo, bůček a Nova...!

Bratia česi, nechcite ale potom nič ani od tejto Vašej prvej priamej voľby prezidenta!

Ak by mali iné okolité zeme v kandidátke na prezidenta osobu Karla Schwarzenberga, mohli by byť šťastné. Ak by som sa vrátil k tej včerajšej debate, Karel dokázal reagovať vecne, a nikdy nie protiútokom, frázou, invektívami voči Zemanovi.

V tom je pre mňa víťazom. A ak nebude prezidentom, víťazom je už teraz.

Pane kníže Karle, ďakujem Vám za Váš príklad, ukážku korektnosti, láskavosti, humoru a invencie. Pretože ste: slušný, poctivý a spravodlivý! Máte môj stály obdiv!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?