Karel na Hrad

Autor: gabo burdej | 18.1.2013 o 1:19 | (upravené 18.1.2013 o 10:30) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  385x

Nemám žiadne právo posudzovať, hodnotiť, alebo na niečo poukazovať. Je to iba moja subjektívna reakcia. Teda, snažím sa písať, i keď neviem, ako veľmi bol tento blog zaťažený textami o predvolebnej kampani, a teraz bojom dvoch prezidentských kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola o hlavu, ktorá bude vládnuť českému ľudu z pražského hradu.

V Českej republike som prežil 12 - dosť podstatných - rokov môjho života. Sú politicky - i keď z mojej strany nijak - spojené s osobou prezidenta Václava Klausa. Jeden z mnohých článkov na mojom blogu v tomto priestore spomína i jeho. /nájdete ho? :-?/

Po mnohých rokoch, pán prezident, ale i ja, v otázkach týkajúcich sa EÚ, sme nezostali konzistentní. Prezidentove vetá, sa nejasnou rečou snažili vyjadriť jasnosť a zásadnosť postojov hlavy štátu. Ale nakoniec ich podpísanie nezaznamenali ani víťazstvo, ani posun vo vnútroštátnej, žiaľ ani v zahraničnej politike ČR, zvlášť tej, týkajúcej sa vzťahu predstaviteľa, ale i ostatných zákonodarných zborov ČR. Prezident Klaus - ako sa v čechách hovorí - si „honil vlastní triko". Nakoniec, okrem jedného, podpísal všetko, čo od neho Únia žiadala... Nedá sa mu uprieť snaha a vôľa mať svoj názor. Porovnávať ho s prezidentom SR ani nie je nutné, sú to dva nezrovnateľné svety... To ale nechávam teraz stranou. Odchádzajúci prezident ČR V. Klaus sa včera vyjadril, a podporil prezidentského kandidáta M. Zemana.

Pri včerajšej televíznej debate víťazov prvého kola, /samozrejme okrem iného, a tak ako správne poznamenal M. Zeman, že liška si vždy líže svůj ocas/ bolo jasne deklarované zo strany K. Schwarzenberga o tom, čo sa odohrávalo v čase a po ňom, keď vznikla tzv. „opoziční smlouva" medzi ČSSD a ODS. Nemusím pripomínať, kto vtedy stál na čele týchto strán. Čo je za vyjadrením V. Klausa? Možno iba jednoduchá politická-mocenská-rukarukumyjúca pragmatika, vo vedomí budúcnosti pre toho, kto môže vládnuť. Stojí Vám to za to odchadzájúci pán prezident!?

O čo mu ide môžme polemizovať...

Ale k meritu veci, prečo Vás vôbec obťažujem v tomto priestore svojimi subjektívnymi úvahami.

Nedalo mi nereagovať. S očakávaním som sledoval - ale priznám sa - až výsledky prvého kola prezidentskej voľby v ČR. Predtým nebolo viac času, len okrajovo. Iba zo štatistík ktoré ponúkali média, iba zo slov známych z druhej strany rieky Moravy, bolo nie príliš jasné, že pôjde o bitku, do ktorej v druhom kole pravdepodobne vstúpia: Miloš Zeman a Jan Fišer. V minulú sobotu, symbolicky pre tento čas voľby, ma navštívili priatelia z Krucemburku. V piatok odvolili, každý iného kandidáta. Neviem ako to bude teraz... Niekedy okolo dvadsiatej hodiny sme zisťovali výsledky. Prekvapenie bolo poznateľné na našich reakciách, i verbálnych prejavoch.

„Karel" úžasnou dôverou milióna prekvapil...! Neviem ako to dopadne potom, ale už toto je jeho veľké víťazstvo!

A vlastne... Dnes ma pri debate úplne dostal a opätovne získal. Prečo?

M. Zeman - pretože on inak ani nevie - skoro v každej svojej odpovedi útočil na svojho súpera /tak ako na jeho osobu v predvolebnom boji, bývalý spolustraník J. Dienstbier ml./ jazykom primítíva, ktorý z jeho pozície v tomto súboji nemusel vôbec použiť. A jeho bonmoty sa akosi strácali, či preto, že neboli vyrieknuté v dymovej clone hospody na Vysočine? Ďalej chudácky a stály útok na Karlov problém s výslovnosťou, už asi nikoho nezaujme. Ani reagovanie na jeho štátnu príšlusnosť. Nejdem sa vracať k celej debate, ale podstatné /a predtým dávno/ je toto: Zeman je už len ambiciózny dôchodca z Vysočiny, oslovujúci i keď nanaprieč republikou. Žiaľ, pre jeho voličov, dôchodca, ktorý dokáže už len re-agovať. Agovať žiaľ už nie!

Zato Karel svojimi postojmi v priebehu času, ktorý ho dokážem vnímať, /teda 20 rokov/ predtým len z počutia, nie je a nebol ten, kto si „honí" svoj kniežací kabát, či vestu len preto, aby dosiahol akejsi méty. On svojimi postojmi, tým o čom iní nevedia - on sa tým nechváli - pracoval ďaleko viac v boji proti komunizmu, i keď musel hľadieť, nie básnicky povedané cez prizmu, ale naturálne cez realitu ostnatého drátu.

To množstvo „čecháčkov" o ktorých sa nebál hovoriť ani prezident Havel, by si dnes malo položiť prst na ústa a zamyslieť sa... Ale... Žiaľ, priemernému občanovi Českej republiky stačí: pivo, bůček a Nova...!

Bratia česi, nechcite ale potom nič ani od tejto Vašej prvej priamej voľby prezidenta!

Ak by mali iné okolité zeme v kandidátke na prezidenta osobu Karla Schwarzenberga, mohli by byť šťastné. Ak by som sa vrátil k tej včerajšej debate, Karel dokázal reagovať vecne, a nikdy nie protiútokom, frázou, invektívami voči Zemanovi.

V tom je pre mňa víťazom. A ak nebude prezidentom, víťazom je už teraz.

Pane kníže Karle, ďakujem Vám za Váš príklad, ukážku korektnosti, láskavosti, humoru a invencie. Pretože ste: slušný, poctivý a spravodlivý! Máte môj stály obdiv!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?